hava 12° Sisli
DOLAR 28,9493 % % 0.16
EURO 31,5889 % % 0.09
GRAM ALTIN 1.894,54 % % 0,26
ÇEYREK A. 3.097,58 % % 0,26
BITCOIN 1.090.886 % -0.725
SON DAKİKA

“İNSANLIK SUÇUNUN ZAMAN AŞIMI OLMAZ”

Son Güncelleme :

01 Temmuz 2023 - 14:02

“İNSANLIK SUÇUNUN ZAMAN AŞIMI OLMAZ”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Balıkesir Şubesi, Madımak Katliamı’nın 30. yılında Alihikmetpaşa Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması yaptı. PSAKD Balıkesir Şube Başkanı Kenan Bila, ” Madımak Katliamı’nı ve insanlığa karşı işlenmiş tüm suçları unutmayacağız, unutturmayacağız, hesabını soracağız.” dedi.

2 Temmuz 1993’de Pir Sultan Abdal’ı anma etkinliklerinde gerici, ırkçı, faşistler tarafından, 33 aydın, ozan, sanatçı ve semah dönen gençlerin Madımak Oteli ateşe verilerek katledildiğini anımsatan PSAKD Başkanı Kenan Bila, “Katliamın üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen, katliamın hesabı verilmemiş, arkasındaki gerçek sorumlular açığa çıkarılmamış, adalet yerini bulmamıştır. Katillerin çoğu affedilmiş, yurt dışına çıkarılmış, normal yaşamlarına devam etmiştir. Tutuklu olanlar serbest bırakılmıştır. 30 yıllık hukuk mücadelesinde adeta aileler, Alevi örgütleri ve vicdanlar yargılanmıştır. Cafer Erçakmak ve 7 kişinin yargılandığı davanın zaman aşımı kararı, dönemin başbakanı, Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘milletimize hayırlı olsun’ diyerek karşılanmıştır. Firari 3 sanık yönünden, devam eden mahkeme süreci de zaman aşımına uğratılmaya çalışılmaktadır. Herkes bilmelidir ki, Sivas Madımak Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamaz.” dedi.

Balıkesir’deki basın açıklamasına siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. 

“MADIMAK KATLİAMI İLE YÜZLEŞİLMEDİ”

“Madımak katliamı, toplumun ayrışması, kutuplaştırılması için bilinçli seçilmiş bir Alevi katliamıdır. ” diyen Bila sözlerini şöyle sürdürdü:
” Yaşadıklarımız, bize bir kez daha göstermiştir ki örgütlü olmayan halklar ezilmeye, asimile olmaya, sömürülmeye ve katledilmeye mahkûmdurlar. Dün Madımak Otelini kuşatanlar, devlet kadrolarında işe alınmış hatta milletvekili yapılmıştır. Devlet, Maraş, Sivas, Çorum, Dersim, Malatya katliamlarında olduğu gibi Madımak katliamı ile de yüzleşmediği için Gazi, Ümraniye, 10 Ekim, Roboski, Suruç gibi katliamları yaşadık. Katliamlar, ancak amasız fakatsız yüzleşilerek aydınlatılabilir. Katliamların arkasındaki gerçek faillerin açığa çıkarılması için bu bir zorunluluktur. “

“CEM EVLERİ ANAYASAL GÜVENCE ALTINA ALINMALI, ALEVİ KÖYLERİNE CAMİ YAPILMASINDAN VAZGEÇİLMELİ”

Başkan Bila, Alevilerin isteklerini de bir kez daha dile getirdi. Bila şu görüşleri dile getirdi:
“Aleviler olarak bir kez daha diyoruz ki; Cem evleri Alevilerin ibadethanesidir ve Anayasal güvence altına alınmalıdır. Kapatılan ve el konulan Dergâhlarımız gerçek sahibi olan biz Alevilere geri verilmelidir. Her türlü ayrımcılık son bulmalı ve kime karşı olursa olsun nefret söylemleri en ağır biçimde cezalandırılmalıdır.

Alevi köylerine cami yapılmasından vaz geçilmeli, Alevilerin kutsal mekânlarına yapılmak istenen baraj, hes, maden ve taş ocağı projeleri derhal iptal edilmelidir.

Din dersleri, tüm eğitim kurumlarının her kademesinden kaldırılmalı, eğitimin içeriği bilimsel ve çağdaş normlara kavuşturulmalıdır. Alevi inancının asimilasyonu ve yaşamın her alanının gericileştirilmesinin kurumsal karşılığı olan, Laik ve demokratik Cumhuriyetin önündeki en büyük engel Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılıp, lağv edilmelidir.

Devlet, tarihimizle ve yaşatılan katliamlarla yüzleşmeli ve hesabını vermelidir. Madımak Oteli Utanç Müzesi olmalıdır. Bütün bu taleplerimizle katliamın 30. yılında buradayız ve bir aradayız.

Biz Aleviler, kimsenin inancından, kimliğinden, dilinden, kültüründen, cinsiyetinden dolayı ötekileştirilmediği, horlanmadığı, öldürülmediği, herkesin barış içinde bir arada kardeşçe yaşadığı, hakça bölüşümün esas alındığı, savaşların ve sömürünün son bulduğu kısacası inancımızda Rıza Şehri olarak tarif edilen bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu dünyayı bütün ötekiler ile birlikte inşa edeceğiz. Madımak katliamını ve insanlığa karşı işlenmiş tüm suçları unutmayacağız, unutturmayacağız, hesabını soracağız.”

CANLAR 2 TEMMUZ’DA SİVAS’TA

“Değerli Canlar, katliamın 30. yılında yitirdiğimiz Canlarımızı unutturmak isteyenlere karşı gereken cevabı hep birlikte 2 Temmuz günü Sivas’ta Madımak Oteli önünde verelim. Unutmak; başta inancımıza, direncimize, tarihsel bilincimize, Kerbela’daki Hüseyni duruşa, Enel Hakk’tan geçmeyen, Hallac-ı Mansur’a, Baba İlyas’tan Kalender Şah’a, Dar ağacında ki Pir Sultan Abdal’dan günümüze, hak ve hakikat mücadelesinde inançları uğruna bedel ödeyenlere ihanettir. Unutmak; Asım Bezirci’nin Kalemine, Hasret Gültekin’in Bağlamasına, Nesimi Çimen’in Curasına, Asuman Sivri’nin Semahına, Koray Kaya’nın düşlerine ihanettir. Madımak Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız, hesabını soracağız! Gelin canlar bir olalım… Sivas’ın ışığı sönmeyecek!” 

CANLAR 6 TEMMUZ’DA BALYA’DA

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Balıkesir Şubesi ayrıca  2 Temmuz 1993’de Madımak’ta hayatını kaybeden İnci Türk için 6 Temmuz’da Balya’da mezarı başında anma töreni gerçekleştirecek. (balikesir24saat.com)

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.