hava 12° Sisli
DOLAR 28,9398 % % 0.04
EURO 31,5862 % % 0.04
GRAM ALTIN 1.896,90 % % 0,39
ÇEYREK A. 3.101,43 % % 0,39
BITCOIN 1.088.853 % -0.674
SON DAKİKA

MİMARLAR DA KADRO İSTİYOR

Son Güncelleme :

26 Ocak 2023 - 12:51

MİMARLAR DA KADRO İSTİYOR

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, kamuda mimar istihdamının arttırılması gerektiğini belirtirken, kamuda atama bekleyen mimarların istihdamının sağlanmasını istedi. 

Yapı tasarım ve üretim denetiminin hayati önem taşıdığı ülkemizde, kamu yararını temel alacak biçimde sağlıklı yapılı çevreler oluşturulması kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarındaki ilgili alanlarda mimar istihdamına her zamankinden daha da çok ihtiyaç olduğunu belirten Dikici, “Bu çerçevede, kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili yapı üretim ve denetimlerin alanında uzman kişiler tarafından yapılabilmesi amacıyla, kamuda atama bekleyen mimarların istihdamının sağlanmasını T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığı ile; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’ndan talep ediyoruz. “ dedi.

Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi yönetim kurulunun konu ile ilgili açıklaması şöyle:
“Mimarlar Odası, ülke içinde ve dışında tüm resmi ve özel kuruluşlarla, ulusal ve uluslararası meslek örgütleriyle ve tüm sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak; mimarlık mesleğini ve yapılı çevrenin oluşumu ve gelişimini yakından ilgilendiren konularda yoğun çabalar harcamakta; yapı üretim süreçlerinin plan, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygun olarak gerçekleştirilmesinin sağlanması için çalışmalarını sürdürmektedir.
Bilindiği üzere, hızla artan nüfus ve gelişen teknoloji, yapı üretim sürecinde teknik eleman ihtiyacını her geçen gün daha da artırmaktadır. Öte yandan, mimarlık fakültelerinden mezun olanların sayısı da hızla artmakta, bu sayı her yıl ortalama sekiz bine ulaşmaktadır. Ancak buna karşın son yıllarda, kamuda mimarların istihdam oranının giderek düştüğü görülmektedir. Ayrıca, engelli mimar meslektaşlarımız da mağduriyet yaşamakta; kamuda engelli mimar istihdamının da önünün açılması gerekmektedir.

Yıllardır üretim, yatırım, eğitim ve istihdam planlamasında yaşanan eksiklikler nedeniyle binlerce mimar meslektaşımız ya işsiz durumundadır ya da meslekleri dışında çalışmak zorunda kalmaktadır. Kamuda mimarlar tarafından yürütülmesi gereken hizmetler ve görevler ise; mühendisler ve/veya yardımcısı sayılabilecek branştaki alt grup teknik elemanların görevlendirilmesiyle yaptırılmaya çalışılmaktadır.

Oysaki 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 28. Maddesinde; “Bu Kanun kapsamındaki mimarlık, mühendislik ve planlama hizmetine ilişkin harita, plan, etüt, proje ve eklerinin düzenlenmesi ve bunların yerine getirilmesinin; uygulamada bulunulacak alanın, yerleşme merkezinin ve yapının sınıfına, özelliğine ve büyüklük derecesine göre, uzmanlık alanlarına uygun olarak 38 inci maddede belirtilen meslek mensuplarına yaptırılması mecburidir. Müellifler ve uygulamada bulunan meslek mensupları, işlerini bu Kanuna ve ilgili diğer mevzuata uygun olarak gerçekleştirmekten sorumludur. Yapıda inşaat ve tesisat işleri ile kullanılan malzemelerin kamu adına denetimine ilişkin fenni mesuliyet, ruhsat eki etüt ve projelerin gerektirdiği uzmanlığı haiz meslek mensupları tarafından ayrı ayrı üstlenilmek zorundadır.” ve 38. Maddesinde; “Hâlihazır harita ve imar planlarının hazırlanması ve bunların uygulanmasının fenni mesuliyetini; uzmanlık, çalışma konuları ve ilgili kanunlarına göre, mühendisler, mimarlar, şehir plancıları deruhte ederler. Yapıların, mimari, statik ve her türlü plan, proje, resim ve hesaplarının hazırlanmasını ve bunların uygulanmasıyla ilgili fenni mesuliyetleri, uzmanlık konularına ve ilgili kanunlarına göre mühendisler, mimarlar ile görev, yetki ve sorumlulukları yönetmelikle düzenlenecek olan fen adamları deruhte ederler.” hükümleri yer almaktadır.

Dolayısıyla, yapı projelerinin hazırlanması, uygulanması ve denetimi işlerinin uzmanlık alanlarına uygun olarak ilgili meslek mensuplarına yaptırılması zorunludur.
Yapı tasarım ve üretim denetiminin hayati önem taşıdığı ülkemizde, kamu yararını temel alacak biçimde sağlıklı yapılı çevreler oluşturulması kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarındaki ilgili alanlarda mimar istihdamına her zamankinden daha da çok ihtiyaç olduğu açıktır. Bu çerçevede, kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili yapı üretim ve denetimlerin alanında uzman kişilerce yapılabilmesi amacıyla, kamuda atama bekleyen mimarların istihdamının sağlanmasını talep ediyoruz.” (balikesir24saat.com)

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

28,8310

SATIŞ

28,9398

FARK

% 0.04
Dolar EURO

ALIŞ

31,4201

SATIŞ

31,5862

FARK

% 0.04
Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

36,3705

SATIŞ

36,6131

FARK

% -0.08
Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

32,9432

SATIŞ

33,0771

FARK

% 0.12
Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

21,3130

SATIŞ

21,3596

FARK

% 0.28
Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

3.034,63

SATIŞ

3.101,43

FARK

% 0,39
Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

1.896,64

SATIŞ

1.896,90

FARK

% 0,39
Dolar BITCOIN

FİYAT

1.088.853

DEĞİŞİM

-0.674

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER